POP UP: Den gamle rasteplassen for taxier var i dag fylt med all slags lokale skatter fra Grorud.
POP UP: Den gamle rasteplassen for taxier var i dag fylt med all slags lokale skatter fra Grorud. FOTO: Nikolai HjetlandBilde 1 av 2
KJENNER DU IGJEN MOTIVENE? Det store bilde er kjent som «Nordens Mona Lisa» malt av nederlandske Johannes Vermeer. Bilde heter «Pike med perleøredobb». Man kan også skimte Munchs «Solen» i bakgrunnen, og en av Van Goghs selvportretter
KJENNER DU IGJEN MOTIVENE? Det store bilde er kjent som «Nordens Mona Lisa» malt av nederlandske Johannes Vermeer. Bilde heter «Pike med perleøredobb». Man kan også skimte Munchs «Solen» i bakgrunnen, og en av Van Goghs selvportretter FOTO: Nikolai HjetlandBilde 2 av 2

Lokale skatter på Grorud Bazar

Over t-banestasjonen på Grorud, i paviljongen der taxiholdeplassen var, bugnet det av farger, liv og lokal skaperkraft da Grorud Bazar fylte området med boder og god stemning.

Her fant besøkende alt fra håndlagde smykker og malerier til hjemmestrikkede klær, planter og egenproduserte grønnsaker – midt i hjertet av Grorud. Arrangementet holdt høy kvalitet og kunne like gjerne funnet sted i en hvilken som helst europeisk storby.

Grorud Bazar er en del av Groruddalsuka, og samtidig et eksempel på arbeidet med områdeløft i bydelen. Meti Olika, som jobber med nettopp dette i Bydel Grorud, var strålende fornøyd med både stemningen og oppmøtet.

– Vi ønsker å fylle paviljongen med mennesker og liv. Vi har hatt marked her før, og det fungerer – både nye og gamle utstillere kommer tilbake. Det er første gang vi har sol, og da blir det ekstra varme og fellesskap, sier hun med et smil.

Målet på sikt er at slike aktiviteter kan drives på eget initiativ, forteller hun, og legger til at bydelen jobber sammen med kommunen for å få det til.

Blant bodene fant man både etablerte og unge, lokale aktører. Tre ungdommer – Madushan, Sanjay og Petter – representerte Ammerudklubben og aktivitetstilbudet «UngDyrk». På bordet foran dem bugnet det av egendyrkede tomater, auberginer, chili og paprika.

– Vi hadde dette som sommerjobb gjennom klubben, og har fortsatt med det etterpå som veiledere og lærere for andre. Det handler om å jobbe med noe grønt og bærekraftig, og det er gøy å se resultatene, sier Sanjay.

Lenger bort hadde brasilianske Susanna Mesquita rigget til standen sin med både farger og lidenskap. Hun driver firmaet Minas fra Minas, som tilbyr håndverk og malerier med et personlig preg.

– Jeg maler ofte kjente motiver, men gir dem min egen stil og vri. Det handler om å blande det norske med det brasilianske, og skape noe som er mitt, forklarer hun.

Både små og store tok turen innom paviljongen denne solfylte ettermiddagen – for å handle, slå av en prat eller bare kjenne på den gode stemningen. Grorud Bazar viser hvordan lokale initiativer kan skape liv, møteplasser og fellesskap midt i nærmiljøet.