Nødvarselet testes i dag klokka 12, både gjennom mobilen og Sivilforsvarets tyfoner

Nødvarselet testes to ganger i året. I dag klokka 12.00 er det tid igjen for en test.

Nødvarselet skal brukes i en nødssituasjon til å varsle befolkningen om at man må oppsøke ny informasjon. Opprinnelig brukte man kun Sivilforsvarets tyfoner, som står plassert rundt om i hele landet, og som skal varsle om at man må skru på radio for mer informasjon. For noen år siden begynte man også å teste varsling på mobiltelefon.

Klokka 12 vil altså både tyfonene lyde og mobiltelefonen din ule og få opp et varsel med informasjon. Varselet kan sveipes bort fra skjermen etter at det har kommet opp. Mobilvarsel har blant annet blitt brukt ved katastrofevær i områder der man kan bli rammet av jordskred eller oversvømmelser. I så fall får man opp tekst med informasjon. Det vil i dag kun stå informasjon om at det er en test.

Varsel på telefon sendes ut mellom 11.55 og 12.10. Mobilen vil vibrere og spille av en høy sirenelyd i cirka 10 sekunder.