Fatema Al-Musawi stilte spørsmål til statsministeren da han besøkte Furuset Forum torsdag  kveld.
Fatema Al-Musawi stilte spørsmål til statsministeren da han besøkte Furuset Forum torsdag kveld.Bilde 1 av 4
Jonas Gahr Støre og Kamzy Gunaratnam, nummer 1 og 2 på Arbeiderpartiets Oslo-liste, møtte Furuset-folket.
Jonas Gahr Støre og Kamzy Gunaratnam, nummer 1 og 2 på Arbeiderpartiets Oslo-liste, møtte Furuset-folket.Bilde 2 av 4
Håvard Engebetsen fra Høybråten stilte spørsmål knyttet til arbeidslivet.
Håvard Engebetsen fra Høybråten stilte spørsmål knyttet til arbeidslivet.Bilde 3 av 4
Godt og vel 100 Ap-folk var møtt fram for å møte sin leder.
Godt og vel 100 Ap-folk var møtt fram for å møte sin leder.Bilde 4 av 4

Statsministeren utfordret på Furuset-møte

Statsminister Jonas Gahr Støre fikk en varm og god velkomst da han i en travel valgkamp kom til sine egne i Furuset Forum torsdag kveld. Det var invitert til folkemøte der Gahr Støre innledet med å snakke om hva som står på spill ved dette valget. Deretter ble det åpnet for spørsmål fra salen.

Det var bydelsutvalgets leder Mari Morken som holdt styr på mikrofonen. Stortingsrepresentant Kamzy Gunaratnam ledet det hele fra podiet – side om side ved Gahr Støre.

En av dem som fikk stille spørsmål var Fatema Al-Musawi. Hun er leder av Alna Arbeiderparti, men jobber i det daglige som barnevernspedagog. Fatema tok utgangspunkt i den dramatiske hendelsen ved en barnevernsinstitusjon på Kampen nylig der en ung mann med høyreekstreme holdninger drepte en ansatt med muslimsk bakgrunn.

Fatema Al-Musawi er bekymret for hva som vil skje hvis Arbeiderpartiet ikke vinner valget, og gjennom en filosofisk  betrakning spurte hun statsministeren hva han ville gjøre da?

Statsministeren svarte at premisset nok var feil, for han hadde så absolutt ikke tenkt å tape valget, men hvis så likevel skulle skje, ville han komme tilbake til Furuset for å diskutere løsninger på en situasjon og en utvikling som krever det største alvor.

Fatema Al-Musawi har selv gått inn i problematikken i en kronikk hun har sendt Akers Avis Groruddalen, men som først ble publisert i Aftenposten.

Vi overlater ordet til Fatema:

Trusler, spytt og slag er ikke til å unngå i min jobb. Men ingen skal måtte utsettes for dette alene.

Det er litt fjernt for de fleste hva det kan innebære å jobbe på institusjon med ungdom. La meg tegne et bilde.

Kjære politikere, dere som er ute og sier at det skal være trygt på jobb. Det er på tide at dere sørger for den tryggheten – for meg og mine kolleger som hver dag drar på jobb for noen av de svakeste i samfunnet. Drapet på Tamima Nibras Juhar må føre til en forståelse for hva vi står i. Det bør føre til en tydelig endring.

Som oftest jobber vi i en enebolig i et vanlig nabolag. Vi har å gjøre med en håndfull antall ungdommer på det meste, og vi er tre eller kanskje fire voksne gjennom dagen.

Ungdommenes utfordringer kan være sammensatte. Det kan dreie seg om utfordringer med rus, aggresjon, vold, psykisk uhelse eller at de er helt innesluttet.

Vi som hjelpere og sosialarbeidere skal forsøke å danne en relasjon og hjelpe ungdommer å navigere i de utfordringene de har.

Trusler, spytt og slag

I hovedsak er jobben fin, og jeg trives godt. Hva man kan risikere? Det er trusler, spytt og slag. Dette er noen ganger ikke til å unngå, uansett hvor mange voksne det er på jobb.
Likevel betyr det noe for følelsen av trygghet hvem det er man jobber med.

Og når natten kommer, kan man risikere å være alene. Én på jobb, med noen av samfunnets mest sårbare. Helt alene, en risiko som arbeidsgiver dessverre gang på gang tar. Denne gangen resulterte det i et dødsfall.

Det er på tide at mine kolleger og jeg blir hørt. At vår og ungdommenes sikkerhet ivaretas bedre enn i dag gjennom tydelige tiltak og bevilgninger.

Jeg krever endring og handling fra politisk ledelse. For ingen skal dra på jobb som sosialarbeider og hjelper og ikke komme hjem igjen. Det er behov for en satsing på de mest sårbare, for det koster mer at ting går galt enn at ting går bra.

Skal ikke være forgjeves
Kuttene må stoppe, sparing i menneskelige ressurser må stanse, og mine kollegers alenearbeid på natten må opphøre. For vet du som leser dette, hva det kan bety å stå alene i arbeid med samfunnets svakeste?

Det kan bety at du ikke vil komme tilbake, at du sykmeldes etter alvorlige hendelser fordi du sto alene. For meg har det vært avgjørende at jeg i de mest alvorlige hendelsene, både under, før og etter, har hatt en kollega bak min rygg. Slag i ansiktet har ikke veltet meg, men det er fordi jeg i de tilfellene har hatt en kollega med meg.

Det koster samfunnet at jeg blir borte, men vi ser gang på gang at vi heller tar alvorlig risiko og store regninger enn å satse for å unngå konsekvensene.

La det være helt klart: Økonomi og ekstra bevilgninger i seg selv hadde kanskje ikke reddet Tamima. Det er likevel et spørsmål om man har gjort nok for å sikre henne. Er man alene på jobb, er det aldri godt nok.

Mange store ord blir sagt og skrevet, men nå er det på tide med handling.

Det er valg om under to uker. Hvilke av partiene vil garantere for min og mine kollegers trygghet? Hvor mange flere liv skal gå tapt?

Kjære Tamima, drapet på deg skal ikke være forgjeves.

Fatema Al-Musawi, barnevernspedagog


Statsministeren fikk også andre spørsmål fra salen. Det handlet om arbeidsrettigheter og bekymring for Fremskrittspartiets fremgang. Hele besøket varte en kjapp time, og helt til slutt spurte Kamzy Gunaratnam hva det vil bety for Groruddalen at Jonas og Arbeiderpartiet vinner valget.

Jonas Gahr Støre svarte med å si at jeg er et «vi-menneske», så brukte han et sitat fra den kjente fotballtreneren Alex Ferguson som til sin stjernespiller Ole Gunnar Solskjær skal ha sagt:

– En fotballspiller scorer mål, men det er laget som vinner fotballkamper!

Med disse ordene hastet statsministeren videre i en stor, svart bil med sikkerhetsvakter mens publikum – i alt 100 ihuga Ap-patrioter – kunne kose seg med wienerbrød og kaffe.