FESTDAG: Oslos nye T-banetrasé åpnet mandag morgen. Byråd for miljø og samferdsel Sirin Stav sto for snorklippingen, flankert av fra venstre adm.dir. Bernt Reitan Jenssen i Ruter og konsernsjef Birte Sjule i Sporveien.
FOTO: Sporveien
Velkommen ombord på Linje 2 Ellingsrudåsen
Siden 18. mai har t-banetrafikken på Østensjø- og Furusetbanen vært stengt for å fullføre byggingen av Oslos nye t-banetrasé mellom Brynseng og Hellerud. I stengeperioden har Sporveien bygd ferdig den nye Hellerudtunnelen og samtidig gjort omfattende oppgraderinger på Furusetbanen. Mandag kjørte det første t-banetoget i regulær drift over nye Østensjøveien bru og gjennom den nye Hellerudtunnelen. Resultatet av fornyelsen er et kollektivtilbud i Oslo som er bedre rustet enn noen gang før i kampen om de reisende.
– For Sporveien er dette en dag med historisk sus. For første gang på sju år åpner vi en ny t-banetrasé i Oslo. For de 43.000 passasjerene som reiser med oss daglig på Østensjø- og Furusetbanen, betyr det en kortere reisevei til og fra sentrum. Den nye banen gir oss nemlig muligheten til å kjøre langt raskere enn før mellom Hellerud og Brynseng t-banestasjoner. Det gjør det om mulig enda mer attraktivt å velge t-banen i hverdagen. Vi i Sporveien er stolte over å bidra til at Oslo blir en enda bedre by å bo i, og for å ha levert et prosjekt i tråd med fremdriftsplanen og innenfor fastsatt kostnadsramme, sier Birte Sjule, konsernsjef i Sporveien.
Kjære leser!
Logg deg inn og les
Meld deg på nyhetsbrevet vårt og få oppdateringer rett i innboksen.
Appen «Groruddalen» laster du ned fra App Store og Google Play