Aktivitetsdagen på Isdammen, som gikk under mottoet «Nærna Tur», var et tilbud til dem som har liten erfaring når det gjelder å komme seg ut i skog og mark og dyrke friluftslivets gleder – nærmest i sitt eget nabolag.
Ellers kan Wild X tilby gratis turtilbud til gutter og jenter fra 12 til 25 år hvor det bærer lenger avgårde. I sommer skal det arrangeres blant annet padle- og fisketur til Engerdal/Vurrulsjøen, sommercamp på Risøya, Lom/Galdhøpiggen, hvor Norges høyeste fjell skal bestiges og det skal fiskes på fjellørret, samt Ringebu/Imsdalsskulen hvor det skal fiskes og padles, samt lære nye friluftsferdigheter og teknikker. Ellers har Wild X aktiviteter på tirsdager, onsdager og torsdager ved sitt hovedsete i Høybråtenveien 15.

VILLMARKENS SØNNER: Aktivitetsleder Erik Jor Gormstad (t. v.) og daglig leder Amir Ranjbar i Wild X ønsker spesielt at barn og familier med flerkulturell bakgrunn skal få forståelse for og oppleve friluftslivets gleder. FOTO: Rolf E. Wulff
Små stegene
Wild X vil at spesielt minoritetsungdom skal erobre nye deler av det norske samfunnet, og at ungdom fra byen skal få ta del i nye opplevelser. Da er det greit å ta de første små stegene i forbindelse med en aktivitetsdag som den på Isdammen, som samtidig var startskuddet for deres sommeropplegg.
– Samtidig følger vi opp Friluftslivets år sin visjon for 2025 som har som målsetting å invitere folk ut i nærnaturen, spesielt dem som har liten erfaring, sier aktivitetsleder Erik Jor Gromstad.

FRILUFTSDAG PÅ ISDAMMEN FOTO: Rolf E. Wulff
Lite fokus
– De med flerkulturell bakgrunn har ikke fått frilufstlivet her i landet under huden fra barnsben av. Det er ganske naturlig hvis du for eksempel nylig har kommet fra Syria. Akkurat det har det vært alt for lite fokus på. «Hele Norge båler» i januar var startskuddet for den landsdekkende feiringen og markeringen av Friluftslivets år 2025. Da samlet man seg rundt bålet ute i naturen med tanke på at nettopp mennesker med flerkulturell bakgrunn kunne bli med. Siden har det vært stille. Men nå tar vi grep, forteller Erik.

FULL KONSENTRASJON: Med kjærlighet i munnen og et lukket øye håpet denne jenta på å treffe blinken med pil og bue. FOTO: Rolf E. Wulff
– Samtidig med dagens aktiviteter forteller vi om hvor mye som kan oppleves i naturen og hvilke fordeler det kan ha for kropp og sjel. Men som sagt, vi må begynne i det små. De første trinn inn i skog, mark og friluft, sier daglig leder i Wild X, Amir Ranjbar.
Men samtidig med aktivitetsdagen hadde de også et tilbud om overnatting i telt hele helga.
Fantastisk opplevelse
– Her har vi folk som aldri har overnattet ute tidligere og som har fått oppleve sin første natt i et telt. Det har vært uvant og spennende. Men alle har fortalt at de har sovet godt og hatt det veldig bra. Det å få en spennende og fantastisk opplevelse ved å prøve noe som er uvant betyr mye. Gleden av å fortelle foreldre, besteforeldre, tante, onkler og venner at man har overnattet ute. Det er som å komme hjem og si at du scoret vinnermålet i en fotballkamp. Da har vi sådd det viktige frøet. Forhåpentligvis får vi vekket den store friluftsinteressen, håper Amir.

SPENNENDE OPPLEVELSE: Enkelte bodde i telt ved Isdammen hele helga. Noen for aller første gang – og det ble både en uvant, spennende og flott opplevelse for førstegangstelterne. FOTO: Rolf E. Wulff
Lange vandreturer
– Men en aktivitetsdag som dette er like viktig som å legge ut på lengre turer. Vi har fått folk ut i naturen, nærmest i eget nabolag. Forhåpentligvis en tent gnist til å fortsette å dra inn i marka, sier Amir – som med Wild X lærer bort førstehjelp, orientering, bålfyring, dyreliv, jakt, fiske, matlaging utendørs, padling, lange vandreturer, overnatting i telt og i hytter, bo i gapahuk eller sove under stjernene. Og ikke minst sørge for møte med rådyr, grevling, elg, mink, rev, rype og ørn, samt fiske gjedde, ørret og abbor.

FRILUFTSDAG ISDAMMEN FOTO: Rolf E. Wulff
Komme tilbake
– Jeg har aldri sittet i en kano tidligere, smiler Gita Agi.
Hun tok med seg døtrene Aanshi (5) og Aarshu (11) og padlet rundt på isdammen – flere ganger rundt.
– Veldig morsomt. Dette vil jeg gjøre flere ganger, sier Aarshu.
– Vi bor på Bjerke, men var ikke engang klar over at dette stedet finnes. Vi har aldri tatt turen opp hit. Vi har vært på Sognsvann, men dette er jo rett ved der vi bor. Hit skal vi komme tilbake, slår Gita fast, som sammen med familien har bodd i Norge noen år etter at de kom fra Nepal.

NYOPPDAGET PERLE: Aarshu (11), Aanshi (5) og Gita Agi kommer fra Nepal og har bodd på Bjerke en god stund – men det var først sist helg de oppdaget Isdammen! De koste seg på kanotur og skal garantert besøke Isdammen flere ganger. FOTO: Rolf E. Wulff
Gratis pølser
To som også frydet seg var Rita (9) og Khadija (8) som svingte seg fram og tilbake hengende i en snor over Isdammen.
– Dette er det morsomste vi gjør her. Men vi har vært ute i kano også, sier Rita.

HENGENDE JENTE: Rida (9) følte seg aller lykkeligst da hun kunne henge i et rep over vannet. FOTO: Rolf E. Wulff
Ellers var bueskyting en svært populær aktivitet som endte i premie, enten du bommet eller traff. Her var det om å gjøre å få prøve seg med pil og bue så mye som mulig. Det var ikke akkurat upopulært at det også vanket gratis pølser. Enten ferdig grillet pølse i lompe, eller muligheten for å sitte å grille den over bålet. Det ble også servert linsesuppe til alle som ønsket det.

FELLES GRILLING: Samlet ved bål og grilling fører til samtaler – og nye bekjentskaper. FOTO: Rolf E. Wulff
– Heldigvis har vi været på vår side i dag. Ikke at det stopper oss, men i forbindelse med en aktivitet som dette er det viktig at sola skinner, da kommer det flere. Da blir opplevelsen større, lysten på å være aktiv øker og man hiver seg ut i friluftslek på en helt annen måte – hvilket er hele essensen med det vi driver med, smiler Amir.
Arrangementet var et samarbeid mellom Wild X, Årvoll gård, Røde Kors Familiesenter Veitvet, Kirkens Bymisjon Stovner og Bålprat.



















