Dette er en sak Stortinget og regjeringen med utenriksminister Espen Barth Eide skal ta seg av, ikke et BU i en kommune. Det pågår utallige konflikter i verden i dag – eksempelvis Russland/Ukraina, Afrikas Horn, Afghanistan, Somalia og Jemen. Ingen av disse har BU brydd seg om.
Men Israel skal hates. Utrolig.
Resolusjonen tar for seg «…store overgrep de siste ukene mot sivilbefolkningen i Palestina», «Israels handlinger i Gaza er et grovt brudd på folkeretten….» T. o. m. hovedlæreren på Forsvarets Høyskole mener det ikke er bevist klare brudd på folkeretten.
Handlingene i Hamas-terroren 7. oktober med 1.400 massakrert og drept på en festival i Israel med hovedsakelig unge mennesker, pluss flere tusen skadet og 240 tatt som gisler påvirker vurderingen og må ses som hva Israel anser nødvendig og forholdsmessig forsvar. I resolusjonen nevnes så vidt «….et fryktelig terrorangrep 7. oktober».
Ingenting om omfanget, hvem som sto bak, hvor det var – og at det var mot uskyldige sivile, ble ikke nevnt. Heller ikke Hamas ble nevnt med et ord. Hamas har styrt Gaza i 17 år, og må sies å være myndighetene der. At de ved hjelp av Iran og andre avfyrer raketter mot Israel kontinuerlig nevnes heller ikke. Det er Israel som skal hates. I Hamas’ charter står det at Israel må slutte å opphøre. Dette er hva Bjerke bydelsutvalg med Rødt, SV, Ap, MDG, Venstre og tre av Høyres representanter støttet.
Det er rett og slett tragisk.
Jeg ønsker fred for Palestina og fred for Israel. I en krig må man klandre begge parter, ikke bare legge skylden ensidig på den ene og ikke fordømme begge parter.
Det ble vedtatt at det skal flagges med palestinsk flagg på Årvoll gård den 29.11. På offentlige flaggstenger er det, etter min mening, kun det norske som skal vaie.
Dersom det innføres en ny praksis i Bydel Bjerke, ber jeg om at man finner en dag hvor det israelske flagg kan vaie – og gjerne andre nasjoners flagg, som står i krigshandlinger. I respekt for sivile og uskyldige som lider på alle sider i konfliktene.
Til sist – man vedtok å kutte 5.000 kroner til julesamværet for politikere/administrasjon og gi det til Leger uten grenser. Greit å bruke andres penger. Hadde det vært tak i venstresiden kunne man avstått fra honoraret i stedet. Da ville det påvirket egen lommebok.
Håper vi i tiden fremover kan samle oss om det vi er valgt for: Gjøre vårt beste for Bydel Bjerkes innbyggere.