MØRK SYKKELVEI: Slik ser det ut på strekket i dag.
MØRK SYKKELVEI: Slik ser det ut på strekket i dag.

Én etter én slukner lampene på Teisen – ingen gjør noe med det

Oslo kommune reagerer heldigvis raskt på meldinger om manglende gatelys. Men hva med Statens vegvesen som også har ansvar for en god del utelamper i Oslo?

Et problemområde har i lang tid vært lampene langs sykkelveien i området mellom Tvetenveien og Strømsveien ved Ring 3. Som Statens vegvesen har ansvaret for.

Der har lampe etter lampe sluknet de siste årene. Nå er det 7 lamper som ikke lyser på en strekning over ca 250 meter.

Akkurat denne delen av sykkelveien er også spesielt utsatt om vinteren, med en ca 150 meter lang nedsenking i terrenget der vann samler seg om dagen og fryser til is om natta. Dette gjør at store deler av denne sykkelveien er både glatt og mørk om morgenen.

Uten tilstrekkelig belysning på en vintermorgen er kombinasjonen is og mørke temmelig utfordrende for en syklist, selv med piggdekk.

Jeg har gjennom flere henvendelser det siste året kontaktet Statens vegvesen om dette, uten at det har skjedd noe, annet enn at flere lamper har sluknet.

Herved utfordrer jeg Statens vegvesen til å svare i Groruddalen.

bilde