VIKTIG FOR HISTORIEN: Riksantikvar Hanna Geiran (t.v.) og direktør for Oslo sykehusservice, Geir Teigstad, er godt fornøyd med at historien fra krigen bevares i nye Aker. (Foto: Jan Magnus Weiberg-Aurdal, Riksantikvaren).
VIKTIG FOR HISTORIEN: Riksantikvar Hanna Geiran (t.v.) og direktør for Oslo sykehusservice, Geir Teigstad, er godt fornøyd med at historien fra krigen bevares i nye Aker. (Foto: Jan Magnus Weiberg-Aurdal, Riksantikvaren).Bilde 1 av 2

For å se disse bildene må du ha et abonnement

Historien forblir på Aker: Riksantikvaren freder bygg fra krigen

Byggearbeidene på Aker sykehus er i full gang, men nå har Riksantikvaren bestemt seg for å frede ett av de gamle sykehusbyggene. Sinsenveien 76 har stor nok historisk betydning til at det skal få bli stående.

– Sinsenveien 76 er en av statens viktige kulturhistoriske eiendommer, og et kulturmiljø som det er viktig å ta vare på for ettertiden. Denne fredningen sikrer at et anlegg som både representerer Norges krigshistorie og helse- og omsorgshistorie blir tatt vare på, sier klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen.