Tore Ludt, Roy Greger, bruker av Jesperud aktivitetssenter og Anne Grete Orlien.
Tore Ludt, Roy Greger, bruker av Jesperud aktivitetssenter og Anne Grete Orlien. Bilde 1 av 3
JUBILEUMSFEST: Det hele ble feiret med julebord i bydelssalen.
JUBILEUMSFEST: Det hele ble feiret med julebord i bydelssalen. Bilde 2 av 3
JUBILEUMSFEST: Det hele ble feiret med julebord i bydelssalen.
JUBILEUMSFEST: Det hele ble feiret med julebord i bydelssalen. Bilde 3 av 3

Jesperud aktivitetssenter 25 års jubileum

Jesperudhuset er for mange trygghet, et inkluderende sted med aktiviteter og sosialt miljø.

Tiltaket er et velfungerende, forbilledlig godt tilbud innenfor behandlingskjeden psykisk helse i Bydel Stovner. Psykisk helse angår oss alle og Jesperud aktivitetssenter har gjennom 25 år vist at de fremmer god psykisk helse med mange fornøyde brukere som benytter tilbudet. Tilbudet erstatter ikke samtaleterapi og rask psykisk helsehjelp, men supplerer annen behandling ved et lavterskel-tilbud på et høyt faglig nivå innen; Friskvern, forebyggende helsearbeid og rehabilitering!

Å videreutvikle ferdigheter er en prosess som trenger tid. Vi må tørre å være direkte og tydelige. Arnhild Lauveng som arbeider som psykologspesialist har en fortid som pasient innlagt på psykiatrisk avdeling med alvorlig psykose og selvskading. Hun har skrevet om hvordan hun har opplevd symptomer med schizofreni-diagnosen hun nå er helt frisk fra. Boka som kom ut på Cappelen Damm i 2006 heter; «I morgen var jeg alltid en løve». 

Sitat hentet fra Lauveng: «Iblant klarer vi mye, iblant lite. Noen ganger får vi til målene våre, og noen ganger gjør vi det ikke. Vi er alle mennesker, og mennesker er av og til flinke og av og til gjør vi feil. Det er helt i orden. Det er lov. Selv den vakreste rosenbusk ser ut som en tornete kvisthaug i januar. Det er sånn roser er, og vi må bare huske at vi ikke måler rosens verdi akkurat da. Ting forandrer seg. Ingen kan blomstre bestandig. Og det viktigste av alt er at vi alle hjelper hverandre til å lage fellesskap som er romslige nok, og som har tid nok, til at ingen vekster vrakes før de har nådd sin blomstringstid».

JUBILEUMSFEST: Det hele ble feiret med julebord i bydelssalen.

I 1996 kom det en stortingsmelding nr. 25 (1996-97) «Åpenhet og helhet: Om psykiske lidelser og helsetilbud». Konklusjonen i meldinga var at det er svikt i alle ledd i behandlings-kjeden. Og den var den første stortingsmeldinga som fokuserte hovedsakelig på psykisk helsevern. Et enstemmig storting vedtok at psykiatrien ville bli prioritert med en forpliktende økonomisk opptrappingsplan: Opptrappingsplanen for psykisk helse (1999-2008) Med opptrappingsplanen fulgte øremerkede midler. 

Etablering av Jesperud aktivitetssenter ble vedtatt i bydelsutvalget 24.06.1999, og startet opp i år 2000 med daglig leder Truus Bertijn. I kriteriene står det: Senteret skal bygges opp langsomt, trinn for trinn, i samarbeid med brukergruppen fra første stund. Landsgruppa for pårørende (LPP) innen psykiatri startet lokalgruppe på Stovner i oktober 1996. Pårørendegruppa og senere Lokallag av Mental Helse i 2004, med Gunn Pound som initiativtagende leder, var pådrivere og viktige samarbeidspartnere for tilbudet og eksistensen av aktivitetssenteret.

Personlig fikk jeg gleden av å arbeide som psykiatrisk sykepleier ved aktivitetssenteret fra 2001 til 2014. Aktiviteter som faste ukentlige turer til Liastua var allerede etablert som et tilbud gjennom psykiatriske sykepleiere, nå ble tilbudet forankret på Jesperud som også kunne tilby spesielle turer; overnatting under åpen himmel for å se tiurleik.

I 2010 var det 4 faste ansatte og 10 frivillige medhjelpere, og til enhver tid hadde vi sykepleierstudenter og inntil tre praksisutplasseringer i arbeidstrening gjennom NAV.

Her var det mye å velge mellom: som tur og aktiviteter i friluft, trim, kjøkken og matlaging, malergruppe, yogagruppe, strikke- og sømkurs, datakurs, teatergruppe, kinotur til Oslo sentrum for å se de siste store oppsetningene, fellesturer med overnatting for å nevne noen av tilbudene, og det gledelige er at aktivitetene fortsatt holdes med nye brukere som speiler innbyggerne med ulike etniske opprinnelser. Også de unge, og der flere bekymrer seg for at menn ikke søker til lavterskeltilbud innen psykisk helse, vitner tilstrømningen til Jesperud om det motsatte.

En mulig forklaring på at antall faste brukere økte fra 20 til 120 på 10 år er kanskje noe så enkelt som at folk trivdes? Endringer skjer i samspillet med andre. En bruker sa det slik: «Jesperudhuset er mitt andre hjem. Her kan jeg få hjelp til å møte samfunnet i mitt eget tempo.» 

Vi trenger gode eksempler som Jesperudhuset. Tiltaket må aldri bli en salderingspost i budsjettet, men ha samme status og prestisje som øvrige helsetilbud innen Oslo kommune. En bruker sier: «Jeg tror stedet holder helsa ved like, ved at vi har noen å snakke med. Jeg er her daglig, og dette er på en måte erstatning for jobb».

Kan vi ikke bare slå fast at friluftsaktiviteter og andre meningsfulle aktiviteter gir oss bedre fysisk og psykisk helse? Ingen kan motsi meg i det. Kunnskap og kompetanse og gode tiltak som hjelper mennesker innen psykisk helsearbeid er viktige å få fram! 

Vi vet med sikkerhet i dag at fysisk aktivitet er viktig for god psykisk helse. 

Jeg spør meg hvorfor det ikke satses mer på friskvern og meningsfulle aktiviteter innen psykisk helsevern når vi vet at det virker! Her har vi bevis, kom og lær av Jesperud. 

Avslutter med noen kloke ord fra dikteren og nynorskforkjemperen Arne Garborg (1851-1924); «Det einaste me kan gjera er å skapa rimelege vilkår for liv. Livet sjølv må kvar for sin part skapa». Arne Garborg vokste opp med en far som hadde store psykiske problemer og som tok sitt eget liv, så han visste mye om psykiske lidelser og hva det gjorde med hele familien. Garborg forsto hvor viktig det var å legge til rette for gode liv. Det er nødvendig at rammene er på plass, først da kan du gjennom et fellesskap begynne å finne trygghet og bygge et liv.

Det er her Jesperud aktivitetssenter er så genialt viktig og gode på å få fram det beste hos brukerne av stedet. Jeg ønsker dere 25 nye år!