Are vokste opp på Romsås med to eldre søsken. Der gikk han i barnehage og på skoler.
Etter videregående, noen år som barnehage-ansatt og et ekstra år på Bjørknes, kom han inn på medisinstudiet i Oslo.
Etter universitetet og nødvendig praksis begynte han på Oslo legevakt.
Han spesialiserte seg til barnelege og fikk jobb på barne- og ungdomsavdelingen på Ahus i 2006. Der ble han spesielt interessert i lungebetennelse hos barn og hvordan pneumokokkvaksine hadde en bedre virkning enn penicillin. Dette førte til doktorgrad i 2018, som igjen førte til at han begynte på Folkehelseinstituttet i 2017.
Vaksinefeltet var av stor interesse og kunnskap. Han ble en viktig person i FHIs deltakelse under koronapandemien.
Are giftet seg i 2004 og fikk tre barn som vokser opp på Årvoll. På Årvoll var Are svært aktiv i Tonsenhagen skolekorps (– og loppemarked). Blant mye annet som hadde med barnas oppvekst å gjøre.

Are Stuwitz Berg ble bare 53 år. Han var aktiv i Tonsenhagen skolekorps, både som leder og viktig bidragsyter i de årlige loppemarkedene, hvor bildet er hentet fra – høstens loppemarked 2018. FOTO: Rolf Kristiansen
I 2008 reiste han med familien til Tanzania, der han jobba som lege på et sykehus i bushen. De var der i ett år.
Under oppveksten, i ungdomsårene og hele voksenlivet har Are reist mye. Med venner eller familie. Han har vært i nesten alle verdensdeler.
Are var i en fin vennegjeng på Romsås. De har holdt kontakten hele veien. Vennene fra studietiden har også holdt kontakten.
Are har fått til mye, vært med på mye. Hjalp til og stilte opp. Han fikk brukt alle sine egenskaper, både praktisk og teoretisk og menneskelig. Are levde et aktivt og lykkelig liv.
Kjære Are, det gjør så uendelig vondt at du er borte.
Mamma
Jorun Berg
