FØRST UT: Venninnene Sabina (f.v.), Yama og Zahra møtte opp en time før åpningen for å sikre seg ski, støvler og hjelm. Å kjøre ski i Liabakken gjør de hver vinter.
FØRST UT: Venninnene Sabina (f.v.), Yama og Zahra møtte opp en time før åpningen for å sikre seg ski, støvler og hjelm. Å kjøre ski i Liabakken gjør de hver vinter.Bilde 1 av 7
UNGDOM I ARBEID: Humayun Saeed Alam, Tilde Victoria Greenwood og Lukas Asres er tre av totalt 11 ungdommer som skal jobbe i Liabakken denne sesongen.
UNGDOM I ARBEID: Humayun Saeed Alam, Tilde Victoria Greenwood og Lukas Asres er tre av totalt 11 ungdommer som skal jobbe i Liabakken denne sesongen.Bilde 2 av 7
SESONGEN ER I GANG: Gjengen i HSIL er endelig i gang med en ny skisesong. Søndag åpnet Liabakken. Tonny Eklund, Jon Schmidt, Humayun Saeed Alam, Tilde Victoria Greenwood, Ole Edvard S. Weisæth, Lukas Asres og Stephen Tollefsen er klare for å skape skiglede.
SESONGEN ER I GANG: Gjengen i HSIL er endelig i gang med en ny skisesong. Søndag åpnet Liabakken. Tonny Eklund, Jon Schmidt, Humayun Saeed Alam, Tilde Victoria Greenwood, Ole Edvard S. Weisæth, Lukas Asres og Stephen Tollefsen er klare for å skape skiglede.Bilde 3 av 7
ERFAREN SKILØPER: Theo (7) har stått på ski siden han var to, og kjenner Liabakken like godt som sin egen bukselomme.
ERFAREN SKILØPER: Theo (7) har stått på ski siden han var to, og kjenner Liabakken like godt som sin egen bukselomme.Bilde 4 av 7
KLARE FOR BAKKEN: Jon Espen Schmidt (f.v.), Ole Edvard Stovner Weisæth, Marte Scharning Lund (Ap) og Rashid Nawaz (Ap) er klare for bakken etter en tur innom BUA.
KLARE FOR BAKKEN: Jon Espen Schmidt (f.v.), Ole Edvard Stovner Weisæth, Marte Scharning Lund (Ap) og Rashid Nawaz (Ap) er klare for bakken etter en tur innom BUA.Bilde 5 av 7
SKYSS OPP: Marte Scharning Lund (Ap) får skyss opp til Liastua av driftsleder Stephen Tollefsen.
SKYSS OPP: Marte Scharning Lund (Ap) får skyss opp til Liastua av driftsleder Stephen Tollefsen.Bilde 6 av 7
FUNKER OGSÅ UTEN SKI: Styreleder i HSIL, Jon Schmidt, og avisas egen Jarle Hansen fikk hjelp av skiheisen opp Liabakken.
FUNKER OGSÅ UTEN SKI: Styreleder i HSIL, Jon Schmidt, og avisas egen Jarle Hansen fikk hjelp av skiheisen opp Liabakken.Bilde 7 av 7

Venninnene sikret seg årets første utlån da Liabakken åpnet: – Kom hit klokka ti!

Venninnene Yama, Zahra og Sabina er blant de mange som har gledet seg til endelig å få stå på ski i Liabakken. Etter en treig start på vinteren da det ikke var mulig å produsere snø, ble det endelig både kaldt og påfyll av natursnø. Dermed kunne gjengen i HSIL endelig ønske velkommen til bakken.

Første heistur opp til toppen av Liabakken gikk klokka 11, men allerede en time før åpningen var de tre venninnene på plass.

– Vi står på ski her hvert år, men vi har aldri vært først før. Det er litt gøy, sier Yama med et smil mens jentene strammer skistøvlene med vante bevegelser.

BUA rett ved siden av skitrekket har en lang kø foran seg. De tre venninnene er bare noen av mange som låner skiutstyr denne søndagen.

– Vi står på ski her hver vinter og låner utstyr i BUA. Det er en fin tradisjon, sier Sabina, før venninnene skøyter seg bort i retning heisen.

De er ikke alene. Theo (7) har blitt med familien til bakken, og allerede før heisen har åpnet er han i full gang med å bli vant til å bevege seg på ski igjen.

– Jeg har stått på ski siden jeg var to! forteller han energisk.

Og Liabakken får ros av eksperten, selv om han er misfornøyd med at hoppene i bakken ikke er på plass ennå. Årsaken er at snøen fortsatt er for myk til at det går an å lage skikkelige hopp.

– Men det er en fin bakke å stå i, understreker Theo.

ERFAREN SKILØPER: Theo (7) har stått på ski siden han var to, og kjenner Liabakken like godt som sin egen bukselomme.

Nok snø ut sesongen

I Liabakken startet man kunstsnøproduksjonen i romjula når temperaturen sank nok. Da gikk maskinene for fullt allerede før natursnøen kom på plass.

– Her er det nok to-tre meter med kompakt snø nå, så det bør vare ut mars så lenge temperaturen er nokså normal. Nå er vi i gang! sier Ole Edvard Stovner Weisæth fornøyd.

Han har ansvaret for Liabakken på vegne av Høybråten og Stovner idrettslag, og kan glede seg over at de endelig har kommet i gang. Med på laget har de fått hele syv nye ungdommer som skal bidra med alt fra utlån av utstyr til å holde heisen i gang.

– I år har vi ny rekord med skoler som skal ha skidag her. I alt er det syv påmeldte skoler. Vi har også samarbeid med Skiforeningen, som skal ha skiskole her tre dager i uka, sier Weisæth.

Jon Schmidt er styreleder i HSIL. Han har også gledet seg til denne dagen.

– Vi har hatt gratis heis i seks år nå, og ser at det har gitt en masse mer aktivitet her. Etter at det ble gratis ble det mye enklere for flere å få testet ski, påpeker han.

SESONGEN ER I GANG: Gjengen i HSIL er endelig i gang med en ny skisesong. Søndag åpnet Liabakken.

Lavterskel uteaktivitet

Liabakken beskrives av ekspertene i HSIL som en «snill nybegynnerbakke.» Kombinert med gratis heis og utstyrsutlån 30 meter unna heistrekket er Liabakken derfor et perfekt alternativ for voksne og barn som har lyst til å prøve seg med ski på beina.

– Det er så lav terskel som det er mulig å få til, påpeker Schmidt.

Det bærer også bakken preg av. Aktiviteten i bakken nærmer seg kapasitet i 13-tida, på tross av at sola har gjemt seg under åpningen. En av dem som har tatt turen, er bystyrerepresentant Marte Scharning Lund (Ap).

– Det er helt fantastisk at man har et tilbud som dette, som er helt gratis, her i Oslo. Tenk at det er mulig! roser hun.

KLARE FOR BAKKEN: Jon Espen Schmidt (f.v.), Ole Edvard Stovner Weisæth, Marte Scharning Lund (Ap) og Rashid Nawaz (Ap) er klare for bakken etter en tur innom BUA.