RASERT: Slik så Gamle Gruvevei ut da Naturvernforbundet i Groruddalen fikk nyss om hva som hadde skjedd etter at Bymiljøetaten hadde vært inne. Foto: Privat
RASERT: Slik så Gamle Gruvevei ut da Naturvernforbundet i Groruddalen fikk nyss om hva som hadde skjedd etter at Bymiljøetaten hadde vært inne. Foto: PrivatBilde 1 av 1

Gamle Gruvevei ble rasert da Bymiljøetaten bedrev hogst:

Politikerne fra FNB vil ha oppvask

Tre politikere fra Folkeaksjonen nei til bompenger ba onsdag om konkrete planer for restaurering av Gamle Gruvevei og nye retningslinjer for beskyttelse av kulturminner. Forslaget fikk støtte fra Naturvernforbundet i Groruddalen, som var blant de første som oppdaget skadene.

I slutten av oktober ble det kjent av Bymiljøetaten hadde tatt seg inn i Lillomarka for å gjøre hogst av trær. De skulle gå inn med liten maskin, men på grunn av motorhavari og rutinesvikt ble det satt inn en større maskin. Bruken av denne store maskinen førte til skader på kulturminnet Gamle Gruvevei ved Alunsjøen, som trolig blir utfordrende å skulle restaurere. De første som reagerte var Naturvernforbundet i Groruddalen, som satte saken på kartet for folket i Groruddalen. Nå har saken kommet på den politiske agendaen i bystyret etter at Britt Fossum (FNB), Cecilie Lyngby (FNB) og Bjørn Revil (FNB) sendte inn forslag om restaurering og beskyttelse av kulturminner.