Vårt avtalte møte med statssekretær Ingvild Arntzen den 30. mars 2020 ble avlyst på grunn av koronapandemien. Groruddalen Miljøforum (GM) tillater seg derfor å komme med våre innspill skriftlig på denne måten.
Innledningsvis vil vi peke på at Alnabruterminalen, vårt nasjonale nav for godstransport, har stor betydning for varetransporten og tungtrafikken i Groruddalen både fra sør og nord, og denne trafikken er økende. Disse forholdene gjør det særlig nødvendig å finne løsninger som skjermer og reduserer ulempene for beboerne i dalen.
Vi legger ved vårt avisinnlegg i Akers Avis Groruddalen, medio januar 2020, som omtaler hvorfor disse sakene er særs viktige for å ivareta boligmiljøene for innbyggerne i Groruddalen.
T-baneløsning til Lørenskog, tverrforbindelse for t-bane i Groruddalen.
GM ber om at Nasjonal Transportplan (NTP) prioriterer finansiering og bygging av forlengelsen av t-banens linje 2 fra Ellingsrudåsen i Oslo til Lørenskog/Ahus (Baneløsning Nedre Romerike).
Dette er et meget viktig kollektivprosjekt for å redusere den store bil- og busstrafikken inn og ut av Oslo, bedre fremkommeligheten, forbedre luftkvaliteten og minske støy for veldig mange mennesker i et svært tett befolket område av Norge med mange arbeidsplasser. Prosjektet er viktig sett i et klimaperspektiv.
Det er her tale om å forlenge en allerede eksisterende t-banelinje (linje 2) med to eller tre stasjoner. Denne t-banelinjen har allerede i dag 8 avganger pr. time. GM antar at dette vil være tilstrekkelig også etter en forlengelse av strekningen, selv om forstudien legger til grunn 10 avganger pr. time. Denne forskjellen er marginal, og GM antar at det ikke er nødvendig å avvente byggingen av en ny sentrumstunnel gjennom Oslo sentrum for å forlenge t-banen til Lørenskog.
I sammenheng med t-baneforlengelsen til Lørenskog, ber GM om at NTP finansierer og prioriterer en tverrforbindelse for t-banen i Groruddalen. Dette er viktig for å lette fremkommelighet på tvers i dalen, minske buss- og biltrafikken og bedre luftkvalitet og miljø for veldig mange mennesker i denne tett befolkede dalen.
Oppgradering av Trondheimsveien (riksvei 4), utvikling av kollektivfelt.
GM ber om at NTP prioriterer «oppgradering» av Trondheimsveien (riksvei 4) mellom Sinsen og Grorud i Oslo. Dette er nødvendig for å begrense miljøulemper fra en stor trafikkmengde gjennom tett befolkede boligområder langs Trondheimsveien.
Fossumdiagonalen. GM ber om at denne avlastningsveien nå kommer inn i NTP og at prosjektet blir prioritert.
Denne diagonalen, tunnelløsning, er anbefalt av Statens vegvesen. Diagonalen vil avlaste store trafikkmengder som i dag belaster Trondheimsveien (riksvei 4) og Nedre Kalbakkvei i Oslo, blant annet trailertrafikk og annen varetransport til og fra Alnabruterminalen.
Lokk over E-6 ved Furuset i Oslo
GM ber om at dette prosjektet finansieres og prioriteres i NTP. Prosjektet er prioritert av Oslo kommune. Lokket vil ha stor betydning for å begrense støy og luftforurensning fra E6 som går på langs i Groruddalen hvor det er tett befolkning.
GM vil sette stor pris på et møte med statsråden på et senere tidspunkt når forholdene i landet har stabilisert seg og blitt mer normale igjen.
