De nevner: Lokk over E6, nedgradering av Trondheimsveien,bygging av Fossumdiagonalen, baneløsning Nedre Romerike og tverrforbindelse for t-banen i Groruddalen.
På lederplass skriver Akers Avis Groruddalen at «man ikke kan spille ping pong alene». Sant nok, men hvem spiller ping pong med Groruddalen?
Noe av grunnen avsløres i første avsnitt i miljøforumets årsoppsumering. De refererer fra et møte med Samferdselsdepartementet: «De fremholdt at det ikke vil bli bevilget så mye som en krone fra staten dersom ikke byrådet melder inn behov for disse tiltakene som topp prioriterte prosjekter.»
Her ser vi til fulle svarteperspillet mellom byrådet og regjeringen, og det er alltid Groruddalen som sitter igjen med svarteperkortet.
Følgende fakta viser dette:
1) T-bane til Nedre Romerike. Oslo bystyre og Akershus fylkeskommune har enstemmig vedtatt støtte til og utredning av prosjektet. En KVU fra Ruter er ferdig og ble nylig omtalt her i avisa. Frp (de har statsråden) har uttalt at banen er meget viktig, og at Fornebubanen er overflødig. Hvorfor trenger da statsråden et ekstra brev fra byrådet om saken?
2) Tverrforbindelse for t-banen i Groruddalen. Viser til Erna Solbergs uttalelser i valgkampen i Akers Avis Groruddalen (28/8) hvor hun lover 3 milliarder til å fullføre denne banen hvis Høyre vinner valget. Spørsmålet er da hvorfor samferdselsministeren trenger et brev fra byrådet om viktigheten av denne banen når hans egen statsminister understreker betydningen? Er alt bare valgflesk og skuespill?
3) Lokk over E6 på Furuset. Siden Oslo bystyre for 20 år siden (mot Høyres stemmer) vedtok RVs forslag om tunnel/lokk over E6 fra bygrensa til Alnabru har alle partier bedyret at de vil ha lokk. Statens vegvesen bygger lokk og tunneler alle andre steder, sier nei. Stortinget pålegger ikke Statens vegvesen å starte arbeidet. Milliardene investeres på Vestlandet og i Bærum. Oslobenken på Stortinget samarbeider ikke om prosjektet og MDG er mot å bruke én krone på vei.
4) Nedgradering av Trondheimsveien. Alle partier enige, men ingen ting skjer.Grunnen er at MDG er mot alle veiprosjekter. Ap forstår ikke viktigheten av å bygge Fossumdiagonalen. Bare ved å få tungtrafikken ned på Østre Aker vei vil Trondheimsveien kunne få vesentlig mindre trafikk. Til nå har Sverre Myrli frontet Aps samferdselspolitikk: Oslopakke 3-midlene skulle gå til Oslo vest. Fossumdiagonalen blir fjernet fra teksten i Oslopakke 3 og er ikke inne i planene fram mot 2036!
Regjeringen har i alle år bevilget minimalt til Oslo som samferdselsnav. Og i Oslo er Groruddalen hovednavet. Når de nå vil gi Oslo penger er det på en betingelse: Det er bompengene som skal ned med en gang. Å bygge en t-banelinje, som Erna lover på tvers tar minimum fem år. Det er den som skal få folk ut av bilene. Men først skal altså forurensinga øke i fem år. Men er det ikke bare å ta denne pakka? Jeg har bedt Rødt si ja, da er det flertall. Øker bilbruken øker vi bare bompengene igjen. Fordelen med dette er følgende: Både Ap og Høyre har en smålig ramme for kollektivutbygging i Oslo. Staten vil bare bevilge 50 pst. nå. Ap sier 70 pst. Hvorfor så lite? Staten dekker 100 pst. av Follotunnelen for toget. T-banen har dobbelt så mange reisende som jernbanen i Norge Hvorfor dekkes da ikke 100 pst? Når regjeringa samtidig setter låneramma til kollektivutbygginger i Oslo til 6 milliarder ser alle at regjeringas mål er å hindre all t-baneutbygging. Grunnen er at samferdselspolitikken totalt er styrt av Frp.
Hva er løsningen på dette skuespillet?
For å komme i gang tar vi regjeringens pakke og øremerker den slik Erna lovet til t-bane på tvers. Så kommer hovedsaken: Oslo trenger straks 100 milliarder over fem år til å bygge nye t-baner. Derfor må folk i Groruddalen og alle partier her kreve at alle representanter som stiller til valg til Stortinget fra Oslo binder seg til følgende:
«Jeg lover velgerne at jeg uavhengig av parti vil stemme for alle forslag på Stortinget som reises for å få en mye raskere utbygging av t-banen i Oslo og i områdene utenfor, særlig mot øst der befolkningen har økt mest. Jeg vil støtte forslaget om 20 milliarder årlig i fem år for å få fortgang i utbyggingen.»
Bare på denne måten er det mulig for hovedstaden å nå de miljømål Stortinget og bystyret har satt seg. Hvis det lages en slik underskriftsliste for politikere som stiller til valg blir det vanskelig å si nei. Akers Avis Groruddalen kan jo omtale hvem vi bør stemme på også.
Og sjølsagt må dette inn i en ny regjeringsplattform, og Groruddalen må omtales spesielt grundig. Det er her helseutfordringene er størst med støy og støv.
God nytt år, folkens.
