UAKSEPTABELT: John Roger Lund i enhet øst sier at det er uholdbart at folk opplever utrygghet i områdene sine. Han og resten av politiet i Groruddalen har et tydelig bilde av kriminaliteten i enhet øst sitt dekningsområde og har blitt intervjuet av avisa. Bakgrunnen er en rapport med funn fra en undersøkelse i Oslo, Asker og Bærum om trygghet og tiltak mot funnene i rapporten.
UAKSEPTABELT: John Roger Lund i enhet øst sier at det er uholdbart at folk opplever utrygghet i områdene sine. Han og resten av politiet i Groruddalen har et tydelig bilde av kriminaliteten i enhet øst sitt dekningsområde og har blitt intervjuet av avisa. Bakgrunnen er en rapport med funn fra en undersøkelse i Oslo, Asker og Bærum om trygghet og tiltak mot funnene i rapporten.Bilde 1 av 4

For å se disse bildene må du ha et abonnement

For å se disse bildene må du ha et abonnement

For å se disse bildene må du ha et abonnement

Beslagla 15 skytevåpen i Groruddalen i fjor. Nå får politiet mer ressurser og begynner målrettet innsats i prioriterte områder

Det ble beslaglagt 50 skytevåpen og 180 stikkvåpen i enhet øst i fjor. Mer enn en fjerdedel av skytevåpnene ble tatt i beslag i Groruddalen, og i omtrent alle hendelser med vold der våpen er brukt er gjerningspersonene tatt. Oslo politidistrikt iverksetter nå målrettede tiltak i prioriterte områder i hovedstaden – to av dem er i Groruddalen.

–Å fjerne våpen blant barn og unge er vårt fremste mål. Vi vet at det er elever som går på skole og bærer våpen, og det mener vi er en veldig feil utvikling og en utvikling vi ikke ønsker. Oppstår det da en konflikt, og det brukes våpen, er det rett og slett dødelig. Samtidig er nesten alle hendelser der våpen er brukt oppklart, og det mener vi har en forebyggende effekt, men likevel vet vi at unge og ungdommer har med kniv og våpen ut i det offentlige rom, sier John Roger Lund, leder av enhet øst.