Meldingen kom inn til politiet klokka 12.12. Situasjonen var først svært uoversiktlig, og politiet mottok mange nødtelefoner fra området. Hendelsen ble definert som en pågående livstruende voldshendelse, PLIVO, og et stort antall enheter fra nødetatene rykket ut.
Den antatte gjerningspersonen ble pågrepet klokka 12.17, fem minutter etter at meldingen kom inn. Både den pågrepne og den skadede er under 18 år og elever ved skolen, ifølge politiet.
Den skadede var ved bevissthet, men ble beskrevet som alvorlig skadet da han ble tatt hånd om av helsepersonell. Han er fraktet til sykehus.
Avisas reporter på stedet melder om et stort politioppbud utenfor skolen. Politiet har sperret av området og arbeider med vitneavhør, åstedsgranskning og innhenting av videoopptak.

SPERRET AV: Et større område ved hovedinngangen til skolen er sperret av. FOTO: Sindre Veum Apneseth
Det var mange elever på skolen da hendelsen skjedde. Elevene blir ivaretatt av skolen i samarbeid med politiet og de øvrige nødetatene.
Innsatsleder Tonje Brandrud opplyser til mediene at politiet raskt fikk kontroll etter at meldingen kom inn.
– Vi var raskt på stedet og fikk kontroll på både en skadet person og en formodet gjerningsperson, som da er ansett som pågrepet av oss. Den skadede er alvorlig skadet, men ivaretatt av helsevesenet og kjørt til sykehus. Vi jobber nå med å få klarhet i hendelsesforløpet og foranledningen. Vi starter avhør av vitner og søker etter video for å belyse de bakenforliggende årsakene og selve hendelsen, sier Brandrud.
Politiet arbeider med å undersøke hva som kan ha vært motivet for voldshendelsen. Brandrud kan foreløpig ikke si noe om relasjonen mellom den skadede og den pågrepne.
Flere elever skal ha vært vitne til hendelsen. Brandrud understreker at disse blir ivaretatt i samarbeid med skolen.
Politiet har kontroll på de direkte involverte, men undersøker fortsatt om andre kan ha vært indirekte involvert.
Dramatisk skoledag
Dette er ikke første gang Kuben videregående skole har vært åsted for en alvorlig voldshendelse. Elev Iman (18) gikk også på skolen i januar, da det ble avfyrt skudd ved skolen.
– Det er trist på vegne av den som ble knivstukket. Men jeg føler meg ikke utrygg på skolen. Det er bare det at når slike ting skjer, kan det skremme elevene, sier hun.

BLE VITNE: Iman (18) går på Kuben videregående. Selv om hendelsen er alvorlig er hun ikke bekymret for å gå på skolen.
Iman roser lærerne for måten de tar kontroll og skaper trygghet på blant elevene når alvorlige hendelser skjer.
– De er flinke til å få oss til å føle oss hørt, og de tilrettelegger mye for at vi skal føle oss trygge. Etter at dette skjedde, gikk de bort til hver enkelt elev for å spørre hvordan de hadde det, sier Iman, som også roser elevmiljøet ved skolen.
Rektor Kjell Ove Hauge opplyser at skolen følger opp elever og ansatte etter hendelsen.
– En elev ble alvorlig skadet, men er godt ivaretatt av medisinsk personell. Flere elever har fått med seg hendelsen, og de som ønsker det, får tilbud om støtte fra våre helseteam og kriseteam. Elevene er trygge og ivaretatt, og situasjonen er under kontroll, sier Hauge.
– Dette er en situasjon som er krevende for oss som skole. Vi er opptatt av å følge opp elevene våre og de ansatte, og å støtte dem på best mulig måte i dagene som kommer. Vi har god dialog med politiet, og ledelsen er samlet. Elevene blir ivaretatt av lærerne sine, sier rektoren.
