NY HVERDAG: Nå ligger bussholdeplassen på Furuset i bygata. I bakgrunnen ser man Furuset Forum, til venstre er moskeen og til høyre kan man se deler av Alnas bydelshus.
NY HVERDAG: Nå ligger bussholdeplassen på Furuset i bygata. I bakgrunnen ser man Furuset Forum, til venstre er moskeen og til høyre kan man se deler av Alnas bydelshus.

Nå er busstrafikken borte fra Furuset sentrum

Søndag åpnet den nye bussholdeplassen på Furuset i bygata i Søren Bulls vei, men ikke alt gikk helt etter planen.

Søndag var det duket for åpning av den nye bussholdeplassen i Søren Bulls vei i det som heter bygata på Furuset. Det betyr at bussene slutter å kjøre gjennom Furuset sentrum – i sirkel rundt Alnas bydelshus. Det skal gi området et løft ved at en stor aktør i trafikken på Furuset forsvinner fra sentrumsbildet, og det vil være mer tidseffektivt.

– Ruter jobber aktivt med fremkommelighet, og den tiden bussen bruker på å kjøre traseen sin avhenger av i hvilken grad den hindres av annen trafikk, vanskelige kryss eller andre «flaskehalser». Ved å legge om kjøremønsteret for bussene på Furuset forventer vi at fremkommeligheten inn mot Furuset T vil bli bedre. Bussene vil nå kunne betjene Furuset T ved å kjøre rett igjennom Bygata, istedenfor å måtte snu ved Trygve Lies plass. Med kortere reisetid forventer vi at dette vil gi mer forutsigbare avganger, sier pressekontakt Øystein Dahl Johansen.

Den nye bygata har inn og utkjøring fra Granstangen i nord, nye universelt utformede holdeplasser med oppgraderte informasjonsflater, med sanntidsoppdateringer. Alle busser som stopper på Furuset bruker den nye bussholdeplassen.

Men store endringer skjer ikke helt knirkefritt, og gamle vaner kan være vanskelig å endre. Det ble tydelig da avisas journalist så den ene bussen, busslinje 100, kjøre ned til Furuset sentrum, mens forbausede reisende sto på og ventet ved den nye holdeplassen.

– Trafikkbildet er helt nytt for alle på Furuset, så det kan være noen vaner som må endres. Alle operatørene har i forkant fått god informasjon om dette, men feil kan dessverre forekomme, sier Dahl Johansen, og legger til:

– Ifølge operasjonssentralen vår har det gått fint på Furuset søndag og mandag.

Reisende søndag ble møtt av mannskap fra Ruter som bisto med informasjon om endringen og delte ut reflekser. Dette er standard prosedyre ved større endringer, opplyser Dahl Johansen.

Flere endringer i hele byen

En rekke endringer i byens kollektivtilbud trådte i kraft søndag, disse gjelder for «dalen»:

  • 25 Majorstuen–Haugerud: Avgangene fra Majorstuen til Haugerud forlenges til Haugerudveien.
  • 62 Ammerud ring: Fire avganger i timen mellom rushtidene på hverdager.
  • 64 Stovner–Furuset via Høybråten: Avganger fram til klokka 23 på hverdager og lørdager.
  • 65 Stovner–Furuset via Smedstua: Holdeplassen Furuset T flyttes til Bygata øst.
  • 68 Helsfyr–Grorud: Tidligere oppstart om morgenen og ettermiddagen.
  • 100 Oslo bussterminal–Kjeller: Holdeplassen Furuset T flyttes til Bygata øst.

– Sjekk Ruter-appen for informasjon om endringene før du skal ut å reise, oppfordrer Dahl Johansen.