Han annonserte beslutningen på Facebook mandag kveld i et innlegg som han starter med å bekrefte at han etter 16 år har takket nei til å være kandidat i sentralstyret i Arbeiderpartiet. Videre skriver han:
«Jeg er takknemlig for at Arbeiderpartiet har gitt meg tillit først 6 år som partisekretær og deretter byrådsleder i Oslo i 8 år. De sterkeste minnene er selvsagt 22. juli 2011 og årene etter i dyp sorg og fortvilelse. Det er med meg hver eneste dag. Med meg har jeg også gleden over valgseieren i 2009 og jubelen etter å ha vunnet tilbake Oslo etter nesten 20 år med høyrestyre i 2015. Sist, men ikke minst, alle de fantastiske folka i hele landet, som år ut og år inn gir av sin verdifulle tid til Arbeiderpartiet og våre ideer. Tusen takk for alle de fine årene.»
I kommentarfeltet er det flere profiler fra Arbeiderpartiet som takker den tidligere byrådslederen for alle årene med innsats. Det inkluderer BU-lederne i Bydel Grorud og Bydel Alna, Anders Røberg-Larsen og Mari Morken, som roser ham for mange års innsats. Ap-bauta Thorbjørn «Leppa» Berntsen er på sin side klinkende klar på at nevøen burde ha blitt belønnet for mange års innsats med plass i regjeringen.
Også folk utenfor Arbeiderpartiet hyller Raymond Johansen. Det gjelder blant andre Sirin Stav (MDG), som var miljø- og samferdselsbyråd under Raymond i forrige periode, som takker for samarbeidet gjennom åtte år.