Skjebnesteinen, eller Putesteinen som den også kalles, er stoff nok til en hel Onsdagspihls.
Skjebnesteinen, eller Putesteinen som den også kalles, er stoff nok til en hel Onsdagspihls.

Fire skotske melkeskvetter

Det nærmer seg sommerferie for de aller fleste, og da fikk jeg lyst til å gjøre oppmerksom på at mange av de små tingene du vil komme over ikke nødvendigvis er småting fordi de er små. Tvert imot, det er grunn til å lære av Espen Askeladd som stoppet ved ting som brødrene syntes var betydningsløse, og så viste det seg at det var mer ved den gamle skosålen enn første øyekast viste.

 

Slik er det når du reiser på ferie også, det er så lett å jage etter attraksjonene som såkalte influensere (som ikke er annet enn overbetalte selgere) har fått penger for å fortelle deg at du skal besøke. Vel, dit kommer alle andre som er på ferie også, og da vil du oppdage at stedet ser nøyaktig ut slik det gjør på postkort. Derfor kan det være lurt å kikke utenfor den svarte boksen noen ganger.

Da Tor Åge Bringsværd og jeg holdt på med kartozoologi, begynte vi på en bok som skulle hete Det dyriske Edinburgh fordi vi hadde funnet konturen av en skotsk høylandsku midt i hovedstaden som vi utforsket. Naturligvis fant vi turistfeller som Greyfriar’s Bobby også, men vi interesserte oss vel så mye for rare ting underveis. Her kommer fire eksempler, som vi kalte «melkeskvetter» etter størrelsen og fordi vi fant dem i en ku, ikke sant?