DRØMMEDUO: Linn Beate Sinding-Larsen sikret seg kongepokalen i årets snøresykling-NM i Bergen. Men seieren kom ikke gratis – for hun var kun snaue 10 sekunder foran både andre og tredjeplassen. Her i aksjon sammen med hunden Ea.
DRØMMEDUO: Linn Beate Sinding-Larsen sikret seg kongepokalen i årets snøresykling-NM i Bergen. Men seieren kom ikke gratis – for hun var kun snaue 10 sekunder foran både andre og tredjeplassen. Her i aksjon sammen med hunden Ea.Bilde 1 av 2
Foto: Terje Bjerkehagen
Foto: Terje BjerkehagenBilde 2 av 2

Nok en god høst for Sindig-Larsen: Paret sikret både kongepokal og EM-bronse i snøresykling

Linn Beate Sinding-Larsen skapte historie under årets norgesmesterskap i snøresykling i Bergen ved å vinne grenens første kongepokal. Etter mange år i sporten kan hun nå sette dette etterlengtede trofeet på hylla, blant mange VM- og EM-medaljer. Hennes mann, Victor Sinding-Larsen, sikret en sterk bronsemedalje i det nylig avholdte EM i Finland i helgen, noe som markerer en suksessrik sesong for den aktive familien.

For Linn Beate Sinding-Larsen var seieren under NM i Bergen en spesielt stor milepæl, da kongepokalen var det siste trofeet hun manglet i sin samling. Hun forteller om hvordan konkurransen var utfordrende, men også svært givende:

– Dette var den siste brikken som manglet i denne grenen. Jeg har ingen andre kongepokaler, så det var utrolig gøy endelig å vinne en. Da det ble annonsert at konkurransen skulle holdes i Bergen visste jeg at det ville bli både vått og krevende, med tøff konkurranse og mye forberedelser, forteller hun.

Selv om konkurransen kom tett opp mot europamesterskapet, valgte hun likevel å prioritere NM.

– Det var like før EM, men jeg valgte å bli hjemme for å delta i NM. Logistikken med både barn og hunder gjorde det til det beste valget, forklarer hun. 

– Med kongepokalen sikret kunne jeg senke skuldrene og virkelig nyte å ha nådd et av sesongens store mål.

Hunden Ea i toppform

Linn Beates trofaste følgesvenn, hunden Ea, var en viktig del av seieren. Til tross for sin alder på 7 år leverte Ea en av sine beste prestasjoner noensinne:

– Ea er en fantastisk hund, og hun har aldri vært i bedre form enn nå. Det gjør seieren enda mer spesiell, sier Linn Beate. Hun ser også fram til de kommende konkurransene, spesielt VM på hjemmebane i Røros i vinter, hvor hun håper at Ea fortsatt vil være i toppform.

Selv om sporten ikke er like stor i alle deler av landet, var konkurransen om kongepokalen hard. 

– Jeg vet det var flere som var veldig gira på å få den pokalen. Alle de beste av de beste var der for å konkurrere, legger hun til.

Foto: Terje Bjerkehagen

– Lettere å begynne enn man tror

Linn Beate har også et ønske om å se flere delta i snøresykling og hundekjøring. Hun mener det er en sport for alle, uavhengig av nivå:

– Jeg tror sporten er i utvikling, og jeg håper flere tør å gi den en sjanse. Mange tror kanskje at man må være veldig god for å starte, men det stemmer ikke. Det er en lavterskel-sport som de fleste hunder kan prøve seg på, forteller hun.

Hun legger også vekt på fordelene for både hund og eier: 

– Det er en veldig fin måte å trene hunden på. Du får en hund i god fysisk form, og den blir sliten og fornøyd etterpå. Samtidig er det en sosial aktivitet som også gjør godt for eieren.

Victor Sinding-Larsen tilbake med bronse

Victor Sinding-Larsen, Linn Beates mann, sikret en imponerende bronsemedalje under EM i Finland. Selv om han har flere mesterskapstitler fra tidligere, var dette en etterlengtet opptur etter noen tøffe år:

– Jeg er veldig fornøyd med bronsemedaljen. Det har vært noen tøffe år siden jeg vant VM i 2019, så det føles fantastisk å være tilbake på pallen, sier Victor. Han konkurrerte også med den samme hunden, Ea, som Linn Beate brukte i NM.

Han understreker hvor viktig hundene er for suksess i sporten: 

– For å vinne i hundekjøring må det først og fremst være en livsstil. Vi har også 12 hunder som må holdes i toppform, og man er helt avhengig av å ha gode hunder. Samtidig må man selv være en dyktig syklist, forklarer han.

Med både kongepokal og bronsemedalje kan familien Sinding-Larsen se tilbake på en særdeles suksessrik sesong.

Setter kursen mot Tyskland

For Linn Beate venter nye utfordringer allerede neste helg. Da skal hun delta i et mesterskap i Tyskland. Hun er klar for å gi de yngre hundene sjansen til å skinne og ser fram til mer erfaring på internasjonale baner.

– Det neste for meg er et løp i Tyskland til helga. De beste vil være der, men vi fokuserer på et sosialt mesterskap. Det blir mitt EM i år, siden jeg ikke deltok i det nylige mesterskapet, avslutter hun med et smil.

Kommentarer