NOE MÅ GJØRES: Kjartan Eide er en av naboene bak leserinnlegget om planene for Tittutveien 11, der flere beboere uttrykker bekymring for utviklingen i området.
NOE MÅ GJØRES: Kjartan Eide er en av naboene bak leserinnlegget om planene for Tittutveien 11, der flere beboere uttrykker bekymring for utviklingen i området.

Bekymret for utviklingen i Tittutveien. – Frykter økt «avfolking» og negative konsekvenser

Planene for omsorgsboliger i Tittutveien 11 vekker reaksjoner blant naboene, som frykter økt «avfolkning» og negative konsekvenser for bomiljøet.

Tittutveien på Alnabru har vært preget av god integrering av innvandrere. Med bygging av omsorgsboliger i Tittutveien 11 kan Boligbygg KF i Oslo kommune sørge for at det blir slutt på «idyllen». Med sin nærhet til Alna senter har Tittutveien alle forutsetninger for å bli et nytt «Nedre Karl Johan».

Tittutveien 11 er eid av Oslo kommune og har i en årrekke vært leid ut til asylsøkere. De siste to årene har huset stått tomt. For noen uker siden fikk vi nabovarsel om at hus og garasje skulle rives. Som nære naboer er vi naturlig nok interessert i hva de videre planene er. Dette innlegget er en reaksjon på de planene som er skissert her.

Under «Saksinnsyn» i Oslo kommune fant vi i et referat fra et møte der bl.a. planene for Tittutveien 11 ble beskrevet:

• Tittutveien 11, gnr./bnr. 122/66: Eksisterende bygning planlegges fjernet og erstattet med to modulbygninger for å huse flyktninger. Den ene vil romme fem leiligheter og den andre fire leiligheter, totalt ni leiligheter. Ved senere planlagt benyttelse som omsorgsboliger vil det ene bygningsvolumet fjernes og benyttes på annen lokasjon, i tillegg til at én leilighet gjøres om til kontorbase. Ved framtidig bruk som omsorgsboliger vil altså eiendommen romme fire omsorgsleiligheter samt nødvendige kontorarealer.

NOE MÅ GJØRES: Kjartan Eide er en av naboene bak leserinnlegget om planene for Tittutveien 11, der flere beboere uttrykker bekymring for utviklingen i området.

• Tittutveien 11 er omfattet av hensynssone «andre sikringssoner (restriksjoner for anlegg i grunnen)» og H310_3 for ras- og skredfare i reguleringsplan for ny vannforsyning i Oslo – stamnett, S-5142, vedtatt 04.03.2022.

• Tittutveien 11. Arealformålet på eiendommen er boligbebyggelse. Det er ingen tydelige juridiske definisjoner på hva som anses som institusjon og hva som er omsorgsboliger som kan inngå i ordinær boligregulering. Vurderingen av om boligene er i tråd med arealformålet må gjøres konkret i hver enkelt sak. Vår vurdering av det innsendte materialet for Tittutveien 11 er at etablering av personalbase med kontor, hvileplass og garderobe for ansatte med døgnkontinuerlig bemanning utløser krav om dispensasjon fra arealformålet bolig. Eiendommen er omfattet av en eldre boligregulering (S-1728) med maksimalt tillatt u-grad på 0,25. Vi viser til vår veileder om hvordan beregne utnyttelse på eiendommer med eldre reguleringsplaner.

(Hentet fra referat fra forhåndskonferanse – Kringveien 4, Kringveien 27B og Tittutveien 11. Sak nr. 202555428 – 4.10.2025.)

Møte med Strand/Løken Arkitekter AS i Tittutveien 11 mandag 2. mars

På dette møtet ble planene skissert ovenfor i store trekk bekreftet. Vi venter ennå på nabovarsel for byggingen.

Praktiske problemer med den foreslåtte løsningen.
Husene blir tilrettelagt for at rullestolbrukere skal komme seg enkelt inn og ut av huset. Problemet oppstår hvis en rullestolbruker skal komme seg til og fra f.eks. bussholdeplassen. Vinterstid, slik som nå, er dette i praksis umulig. Med store issvuller og store dammer må en vanlig fotgjenger klamre seg til et gjerde for å komme videre – og være glad hvis en unngår å bli dyvåt på beina. Se bilde nedenfor. Kanskje husene må ha døgnbemanning for å holde Tittutveien «gåbar».

Litt historie

Tittutveien, Tittutgrenda og Vollaveien er et lite boligområde som i pressen ofte er blitt kalt «Tittutgrenda». Men Tittutgrenda er altså en blindvei som starter i Tittutveien. I Oslo Byleksikon står det at Tittut og Volla var husmannsplasser under Hovin gård i 1772. Så navnene har en lang historie. Tittut omtales også som Ødegården Øst. Det siste huset, Ødegården Vest, dvs. det som lå på den andre siden av Alnaelva, ble revet i 1968 i forbindelse med utvidelsen av Alnabruterminalen.

Endringer de siste 20–30 år.

Tittutveien har vært gjennom flere spennende perioder de siste 20–30 årene.
På 1990-tallet var det sterke krefter som gikk inn for at hele området ble solgt. Mest aktuelt var det nok som en utvidelse av Alna senter.
Lokalt i området mente imidlertid mange at området var vel verdt å ta vare på som et boligområde, slik det ble vedtatt av Oslo bystyre i 1950. (Det var daværende ordfører Brynjulf Bull som sørget for det. Det har han beskrevet i en artikkel i Groruddalen Historielags årbok for 1987. Han bodde som barn på Alfaset gård og gikk til skolen forbi «et hus som het Tittut» hver dag.)

Sammen med bl.a. Arne Haukvik og Groruddalen Miljøforum ble det på 1990-tallet bygget støyskjermer mot Strømsveien og fotgjengerundergang under Strømsveien i forlengelsen av Vollaveien. Dette gjorde at det ble et vesentlig bedre sted å bo, og sørget for en sikker vei for ungene på vei til og fra skolen.

Tittutveien og Vollaveien på Alnabru, Alna senter på andre siden av Strømsveien.

Innvandring

Som resten av Groruddalen har innvandring også satt sitt preg på området. Det antas at mer enn 60 prosent av innbyggerne nå er innvandrere eller barn av innvandrere.
Selv om dette har ført til at en del tidligere beboere har flyttet ut, er hovedinntrykket at innvandrere er blitt godt mottatt og godt integrert.

Tittutveien 11 blir midlertidig bolig for asylsøkere.

For ca. 20 år siden solgte de tidligere eierne av Tittutveien 11 huset til kommunen. Det var nok ingen stor overraskelse da kommunen tok i bruk huset som midlertidig bolig for asylsøkere.
Selv om disse ikke hadde de samme kravene til hagestell m.m. som det som er vanlig i området, var dette noe som ble akseptert. Og vi beholdt et godt naboforhold.

Dette endret seg rundt 2017, da hus og tomt ble tatt i bruk til omfattende næringsvirksomhet, dvs. til innsamling av gamle biler, kjøleskap m.m. Disse ble så kjørt eller rullet inn i store Mærsk-containere, som, når de ble fulle, ble erstattet med nye. Disse ble trolig videresendt til utlandet, trolig Afrika. Avskiltede biler ble ikke bare parkert inne på tomten, men også ute i Tittutveien.

Dette gikk så langt at Kjartan Eide sendte en anmeldelse av kommunen til politiet. Kommunen ble anmeldt for bl.a. miljøkriminalitet. Han fikk aldri noe svar på anmeldelsen, verken fra politiet eller kommunen. Men naboene i Tittutveien 11 fortalte at de bare skulle bo der i to år til. De ble boende til våren 2024. Etter det har huset stått tomt.

«Avfolking» – omgjøring av boliger til diverse typer næring.

Tittutveien 16 har i en årrekke i praksis i stor grad vært omgjort til parkeringsområde for store vogntog. I helgene står det opptil 10 vogntog merket Bring m.m. på tomta.
Omsorgsbolig med kontor i Tittutveien 11 vil bidra til ytterligere «avfolkning».

Hva politikerne kan gjøre

Det står stadig i avisene om delbyområder som har store sosiale problemer. Foreløpig tror vi ikke «Tittutgrenda» er et slikt område. Men det har alle forutsetninger for å bli det. Med nærheten til Alna senter har det alle forutsetninger for å bli et nytt «Nedre Karl Johan» med mye narkotika m.m. En omsorgsbolig i Tittutveien 11 vil være et godt utgangspunkt for et slikt miljø.

Det er lett å fastslå etterpå at «dette skulle vi ikke ha gjort»! Men nå har bydelen og kommunen mulighet til å være «føre var».

Vi mener det er viktig at «Tittutgrenda» blir beholdt som et område med god integrering mellom innvandrere og beboere for øvrig.

Det anbefales derfor at bydel og kommune finner andre løsninger for Tittutveien 11.

Hilsen

Ove Hestholm, Tittutveien 2
Laila Solberg, Tittutveien 8b
Gunnar Furehaug, Tittutveien 9
Eduard Baco, Tittutveien 10
Idatararoth Tath, Tittutveien 13b
Jan Petter Ørbo, Tittutveien 14B
Torill Gjølstad, Tittutveien 15
Kjartan Eide, Tittutveien 11B