MEKTIG: Den ærverdige 150-årsjubilanten var et naturlig valg da det nye historielaget skulle stiftes. Mye av den nyere historien på Grønland har tilknytning til den. Foto:
MEKTIG: Den ærverdige 150-årsjubilanten var et naturlig valg da det nye historielaget skulle stiftes. Mye av den nyere historien på Grønland har tilknytning til den. Foto:Bilde 1 av 1

Enerhaugen, Tøyen og Grønland: Nytt historielag på plass

Torsdag 10. oktober ble Enerhaugen, Tøyen og Grønland historielag stiftet. En god flokk hadde samlet seg i Grønland kirke, der Olav Rune Bastrup holdt et foredrag med tittelen «Gud og klassekampen» – om religiøse og politiske strømninger i bydelen i konflikt og samspill.

Utgangspunktet var etableringen av «Enerhaugens Samfund» i 1850, Norges første arbeidersamfunn stiftet av presten Honoratus Halling. «Enerhaugen Samfund» var startpunktet både for Kirkens Bymisjon, Samvirkelaget og Spareskillingsbanken, samt at det var Norges første syke- og trygdekasse. Trubaduren Asbjørn Ribe bidro med kjente og kjære sanger fra Østkanten.