PIZZAFEST: Malin Knutsen, leder for AKS på Vestli, sammen med noen av AKS-barna etter en enorm pizzafest.
PIZZAFEST: Malin Knutsen, leder for AKS på Vestli, sammen med noen av AKS-barna etter en enorm pizzafest.Bilde 1 av 5
Malin Knutsen, leder for AKS (f.v), Mariann Staxrud Utstumo, daglig leder i Stovner SK og Gro Høydal Nesse, rektor på Vestli skole.
Malin Knutsen, leder for AKS (f.v), Mariann Staxrud Utstumo, daglig leder i Stovner SK og Gro Høydal Nesse, rektor på Vestli skole.Bilde 2 av 5
Mariann Staxrud Utstumo og Magne Brekke, generalsekretær i Oslo idrettskrets.
Mariann Staxrud Utstumo og Magne Brekke, generalsekretær i Oslo idrettskrets.Bilde 3 av 5
Gro Høydal Nesse, som er rektor på Vestli skole, gleder seg stort over hvordan gymsalen bak henne fylles.
Gro Høydal Nesse, som er rektor på Vestli skole, gleder seg stort over hvordan gymsalen bak henne fylles.Bilde 4 av 5
FULL JUBEL: Jubelen blant over 100 barn i Vestlihallen illustrerer hvor stor suksess samarbeidet mellom skolen og Stovner SK har vært.
FULL JUBEL: Jubelen blant over 100 barn i Vestlihallen illustrerer hvor stor suksess samarbeidet mellom skolen og Stovner SK har vært.Bilde 5 av 5

Satser videre på idrett og fellesskap: – Har vi ikke plass, så lager vi plass

Et vellykket idrettsprosjekt på Vestli skole har engasjert over 130 barn den siste tiden. Nå skal tilbudet tredobles – og målet er klart: Flere barn inn i idretten.

På Vestli skole har gymsalen de siste månedene vært fylt med aktivitet, latter og mestring. Gjennom et samarbeid med Stovner Sportsklubb har barn fått prøve seg i alt fra håndball og basketball til badminton og volleyball – alt i AKS-tiden.

– Vi har sett stor utvikling på mange barn, spesielt når det gjelder mestring med ball. Det har vært den største utfordringen, men mange har tatt store steg, sier Malin Knutsen, leder for AKS på Vestli.

Gro Høydal Nesse, som er rektor på Vestli skole, gleder seg stort over hvordan gymsalen fylles bak henne.

Fullt belegg hele året

Totalt 130 barn har deltatt i prosjektet, og alle plassene har vært fylt til enhver tid. Noen barn har vært med i alle tre periodene – med håndball først, så basketball, og nå volleyball og badminton.

– Vi har aldri hatt ledige plasser. Interessen har vært stor, og det har vært enkelt å fylle opp tilbudet, understreker Knutsen.

Samarbeidet har også hatt et tydelig rekrutteringsmål. Flere barn har begynt i organisert idrett i Stovner SK etter å ha blitt kjent med idretten gjennom AKS-aktivitetene.

– Målet er at barna skal prøve flere idretter, finne noe de liker, og etter hvert gå videre inn i idrettslagene. Det er sånn vi kan få til en varig endring, sier hun.

Malin Knutsen, leder for AKS (f.v), Mariann Staxrud Utstumo, daglig leder i Stovner SK og Gro Høydal Nesse, rektor på Vestli skole.

Store forskjeller

Rektor Gro Høydal Nesse at mener tilbudet er helt nødvendig i et område hvor mange barn faller utenfor organisert aktivitet.

– Sammenlignet med steder som Kjelsås er forskjellene enorme. Hos oss er rundt 10 prosent med i idrettslag, mens det er motsatt andre steder i byen. Det betyr at mange av våre barn går glipp av noe viktig – både sosialt og helsemessig, sier hun.

Hun peker også på økonomiske barrierer som begrensende for deltakelse.

– Mange familier har ikke råd til gode innesko eller treningsklær. Det høres kanskje lite ut, men det er dyrt for familier som sliter økonomisk. Dette må vi ta inn over oss hvis vi ønsker lik tilgang til idrett, understreker hun.

FULL JUBEL: Jubelen blant over 100 barn i Vestlihallen illustrerer hvor stor suksess samarbeidet mellom skolen og Stovner SK har vært.

Bygger fellesskap

Takket være støtte fra Oslo idrettskrets har prosjektet kunnet tilby både idrettsklær og mat. Det har bidratt til å bygge fellesskap og tilhørighet blant barna.

– De sammenligner klær i gymtimene: «Hvor har du fått den?» Det er viktig for barna å føle seg som en del av noe. Det bygger stolthet, forteller Nesse.

Stovner Sportsklubb har hatt ansvar for gjennomføringen av øktene. Fire unge trenere har ledet aktivitetene og har blitt viktige forbilder for barna.

– Barna har blitt utrolig glad i dem. De har vært til stede, engasjerte og flinke. Det har hatt stor betydning for suksessen, sier Mariann Staxrud Utstumo, daglig leder i klubben.

Mariann Staxrud Utstumo og Magne Brekke, generalsekretær i Oslo idrettskrets.

Klar for neste steg

Prosjektet har så langt hatt én aktivitet i uka, men planene for neste år er ambisiøse. Nå utvides tilbudet til tre dager i uka – og antall plasser dobles.

– Nå skal vi ha 60 plasser pr. trinn i stedet for 30. Det betyr at barna får stå lenger i idrettene og lære mer. Det er viktig for at overgangen til organisert idrett skal bli lettere, sier Knutsen.

Utstumo er klar på at dette er starten på noe større.

– Vi skal utvide til flere skoler. Vi vil ha med alle barn i nærmiljøet – og hos oss sier vi ikke nei til noen. Mangler vi plass, så lager vi plass, sier hun.

Oslo idrettskrets har støttet prosjektet med over 300.000 kroner. Generalsekretær Magne Brekke forklarer hvorfor.

– I enkelte områder av byen, som her på Vestli, finner ikke barna veien til idretten av seg selv. Derfor må vi møte dem i skolen og i AKS. Det er der vi kan treffe alle, sier han.

Han mener at slike prosjekter gir barn sjansen til å bygge relasjoner, oppleve mestring og kanskje finne nye venner.

– Idrett handler om mye mer enn fysisk aktivitet. Det handler om fellesskap, tilhørighet og glede. Og for mange starter det med én positiv opplevelse. Det er det vi prøver å skape her, avslutter Brekke.

Kommentarer