Samarbeid i alle ledd
– Vi gleder oss til å vise over 300 av Norges beste orienteringsløpere hva Romsås har å by på, sier hovedkomitéleder Vidar Benjaminsen i Lillomarka O-lag.
Han forteller at det var naturlig å velge Romsås da Norges Orienteringsforbund spurte om de ville arrangere sprint-NM i jubileumsåret.
– Romsås er unikt i den forstand at det er så å si bilfritt og har spennende «terreng» for sprint. Dessuten ligger det lett tilgjengelig. Og med vårt lange samarbeid med Bydel Grorud og områdeløftet i Groruddals-satsingen så vi mange spennende muligheter, fortsetter han.
Viktige samarbeidspartnere har også gjort arrangementet mulig:
– Det aller viktigste var å få til et godt samarbeid med Romsås IL. Daglig leder Marte Vik Edvardsen har lagt forholdene til rette for oss på Humleby. Det er vi veldig takknemlige for.
Klubben har også inngått samarbeid med Nettverkshuset Romsås, som skal servere lokalprodusert mat til deltakerne, med Rusha Kanagalingam i spissen for serveringen.
POSITIVE BORETTSLAG: Lillomarka O-lag ble tatt vel imot blant de seks borettslagene på Romsås. Fra venstre: Andres Alejandro Esperidion Quempumil (Orremyr), Kim Lansborg (Røverkollen), Vidar Benjaminsen (Lillomarka OL), Knut Schøning (Tiurleiken), Tommy Kojen (Ravnkollen), Kjetil Torsnes Hetland (Røverkollen), Thomas Emilson Holmesland (Ravnkollen), Camilla Pessoa Kampevold (Emanuelfjell), Elene Margrethe Markham-Løkken (Svarttjern), Tom Windvik (Emanuelfjell), Bjørn Heidemann (Svarttjern) og Roy Moen (Romsås vaktmestersentral).
En NM-helg full av høydepunkter
Arrangementet strekker seg over tre dager, og god dialog med lokale borettslag har vært avgjørende for å få det hele i boks.
– Borettslagene har vært ekstremt imøtekommende og hyggelige. De bød på pizza og drikke når vi hadde møte med dem. Vi skal selvsagt levere Romsås tilbake i den stand vi fikk låne det, understreker Benjaminsen.
Fredag 10. mai går stafetten med fire etapper av stabelen, og hele 70 lag fra hele landet er ventet til start. Premiene er laget av den lokale kunstneren Marianne Fjær.
Lørdagen byr på knockout-sprint med prologer fra kl. 10 og finaler utpå ettermiddagen. Her deltar både juniorer og seniorer i seks ulike klasser.
– I løpet av lørdagen får vi besøk av Romsås Janitsjar, som skal underholde mellom prolog og semifinaler på arenaen på Humleby. Det blir garantert en ny opplevelse for skogsnerdene i o-sporten, humrer Benjaminsen.
Også Grorud Idrettslag bidrar med karantenefasiliteter før løpene, og BU-leder Anders Røberg Larsen skal dele ut medaljene.
Søndag avsluttes NM-helgen i regi av Nittedal Orientering, som arrangerer individuell sprint. Klubbene samarbeider om helgens profil og markedsføring.
– Alt i alt synes vi det er fantastisk at vi har fått til så mye samarbeid om norgesmesterskapet. Dette blir et stort løft for oss, men vi har lagt gode planer og ser fram til å levere et flott NM på Romsås, sier Benjaminsen.