– I fjor kjørte vi mini-VM på grunn av ski-VM i Trondheim. I år er det OL, og da vil vi skape litt OL-feber for barna her også, sier Tiril-Friid Hauglund i Lillomarka Skiklubb.
Åpent for alle – så lenge du klarer å komme deg framover på ski
Mini-OL skal være et slags lavterskel-luksuskonsept for de yngste. Ingen tidtaking, ikke noe stress – bare lek, humper, kuler, ringer og skiaktivitet som passer absolutt alle.
– Vi ønsker alle velkommen, så lenge de klarer å komme seg fremover på ski. Foreldre kan også være med i løypa om barna ønsker det, sier Hauglund.
Arrangementet starter klokken 12.00, og de som vil få med seg alt bør møte i god tid.
Nye rennkonsepter – og plass til den neste generasjonen
Lillomarka prøver i år ut litt nye aktiviteter i arenaen, og Mini-OL er en del av denne satsingen.
– Vi ønsker å bygge en rød tråd i skisporten, helt fra de yngste. De må jo begynne et sted, få mestringsfølelsen og kjenne litt på hva skisport faktisk er, sier hun.
At arrangementet fikk godt rykte i fjor, tror hun kan gi en solid effekt.
– I fjor kom det over 500 barn, og det var helt fantastisk. Får vi noe av det samme i år, blir vi veldig fornøyde. 1000 barn høres jo artig ut, men det er nok parkeringen som stopper oss før noe annet, sier hun og ler.
Perfekte forhold – og stolt arrangør
Kald januar betyr også perfekte løyper.
– Det er meldt noen kuldegrader og stabilt vær, og snøforholdene er kjempegode. Det skyldes en enorm innsats fra frivillige i klubbene og Bymiljøetaten som har produsert og kjørt ut snø, sier Hauglund.
Og litt stolthet må også med:
– Jeg mener jo at vi har Oslos flotteste skiarena. Det er gøy å vise den fram.
I fjor var arrangementet et samarbeid på tvers av skiklubbene fra Groruddalen. Denne gangen står Lillomarka SK for skifesten alene.
Ull, ull og mer ull
Mini-OL samler også mange som skal på ski for aller første gang. For foreldrene finnes det ett råd som trumfer alt:
– Ull fra topp til tå. Ett lag er fint, to lag om det er veldig kaldt. Og en ytterdress som barna kan falle i og reise seg igjen uten at det hindrer dem, sier Hauglund.
Hun understreker også dette:
– Lue, votter og bøff. Alt som kan dekkes bør dekkes. Og dra ullsokken over stillongsen – ellers får du glippa ved ankelen og snøen går rett inn. Det er smerte.
En stor dag for barn – og et voksende miljø
Mini-OL er ikke bare lek, men også en viktig arena for å trekke barn inn i skisporten. Og miljøet rundt Lillomarka er sterkt.
– Det er så utrolig mange hyggelige foreldre og frivillige som bidrar. Vi gjør dette fordi vi elsker skisporten og fordi vi vil gi barna gode opplevelser, sier Hauglund.
Allerede neste helg følger Hasle-Løren opp med Telenor Karusellen – noe som understreker at skisøndager for barn virkelig er i ferd med å få et comeback i Groruddalen.
