«For en stund siden fikk spørsmål fra et medlem i partistyret i Oslo Arbeiderparti – pluss partilaget mitt – om å delta i en gruppe om natur og svarte ja til det!
«Jeg i likhet med mange eldre partimedlemmer er for gammel til å benyttes til aktivt arbeid for Oslo Arbeiderparti. Selv om organisasjonen er helt på felgene!»
Sier nei til nye verv
«Jeg har nå bestemt meg for å si NEI til alle verv i Oslo Arbeiderparti etter å ha vært «ganske» aktiv siden 1969. Jeg er IKKE selvopptatt – tvert imot, men jeg vet det er mange eldre partimedlemmer som meg som ALDRI blir brukt av Oslo Arbeiderparti til noe som helst! Jeg skriver dette og står for det, men melder meg ikke ut av Arbeiderpartiet – DEN gleden skal ikke ledelsen i Oslo Arbeiderparti få!» skriver Saghaug videre på egen Facebook-profil. Han har siden bekreftet dette direkte til avisa.
Saghaug skriver videre at det ikke er den manglende oppnevnelsen i arbeidsgruppa som nå gjør at han tar dette skrittet, men at det er symptomatisk på en større utfordring i Oslo Arbeiderparti.
Han skriver:
«Det er ikke den manglende oppnevning i et slikt utvalg som gjør at jeg reagerer så sterkt. Det kan jeg fint leve med. Men det er den bevisste og systematiske utestengelsen av eldre partivenner som skjer spesielt i Oslo Arbeiderparti – disse eldre, men oppegående personene ville vært et verdifullt tilskudd til partiets virksomhet. Det er dette jeg misliker så sterkt. Dette er ikke et enkeltstående tilfelle!»
Han skriver videre at han nå av prinsipp vil takke nei til alle verv i Oslo Arbeiderparti. Kun lokallaget Hellerud Arbeiderpartilag vil han fortsette i.
«Jeg er en «glad og sosial mann» som alltid har hatt glede av at «andre» lykkes i verv og oppgaver – elsker folk. Jeg er «født» sosialdemokrat, lever som sosialdemokrat og vil dø som det.», skriver Saghaug avslutningsvis.
Støttes i kommentarene
Innlegget har i skrivende stund fått flere reaksjoner og støttende kommentarer. Helge Røed, tidligere informasjonssjef i Arbeiderpartiet, skriver:
«Hva i all verden er det som foregår i Oslo Arbeiderparti? En mann som Steinar Saghaug er jo en enorm ressurs for en hver organisasjon.»
Øyvind Langaas føyer seg til kritikken og husker det som typisk for organisasjonen også på 80- og 90-tallet. Han skriver:
«Jeg er helt enig med deg her, Steinar. Dette er helt på trynet. Du er jo ikke 105 år gammel og i dårlig fysisk form. Dette er idioti. Folk må jo forstå at alle fora i fylkespartiet må representeres av alle aldersgrupper og alle andre måter å gruppere inn på. Bakgrunn, geografisk osv. Ikke bare kjønn. Du burde jo vært selvsagt i det utvalget, Steinar. Du er Oslo Arbeiderpartis mest erfarne på feltet! Galskap.»