FREMMET FORSLAG: Tore Syvert Haga (SV) fikk flertall for sitt forslag mot «billig barnevern». Høyre og Frp stemte imot. Foto:
FREMMET FORSLAG: Tore Syvert Haga (SV) fikk flertall for sitt forslag mot «billig barnevern». Høyre og Frp stemte imot. Foto:Bilde 1 av 1

Vil ikke ha «billig barnevern»

Helse- og sosialkomiteen i Bydel Alna tok opp sak om barnevern for unge asylsøkere. SV fremmet forslag om å ikke innføre det de kaller «billig barnevern» – og fikk flertall.

I Helse- og sosialkomiteen i Bydel Alna tok SV opp et forslag om å gå i mot Barne- og familiedepartementet. Et lovforslag fremmet av Solveig Horne (Frp) åpner for større avdelinger med lavere krav til bemanning og kompetanse for asylsøkere under 15 år. I departementets høringsbrev skriver dem at: «Enslige mindreårige asylsøkere er en sammensatt gruppe med ulike behov, og gruppen skiller seg fra barn i det ordinære barnevernet. Departementet foreslår derfor en egen lov om enslige mindreårige asylsøkere som er mer tilpasset denne gruppen barn, og som samtidig gir myndighetene større fleksibilitet.»